KARKONOSZE – dobra wiadomość.

Obserwatorium na Śnieżce będzie udostępnione dla turystów.


W nawiązaniu do moich krytycznych uwag dotyczących zamknięcia schroniska i obserwatorium na Śnieżce (artykuły z 13.06.2016 oraz 10.01.2017 zamieszczone w serwisie www.naszeszlaki.com.pl oraz na Facebook „Nasze szlaki – góry”) pragnę powiadomić o planach jego ponownego otwarcia.
dscf3300_zmienrozmiary.jpg  img-7654_zmienrozmiary.jpg  dscf3298_zmienrozmiary.jpg

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (właściciel obiektu) po prawie półtorarocznej przerwie udostępni turystom budynek obserwatorium.

Ryszard Kosierb, dyrektor oddziału IMGW we Wrocławiu zdecydował o wydzierżawieniu dolnego dysku obserwatoriom, w którym znajduje się część  turystyczna. Obiekt wraz z bufetem i toaletami, będzie czynny na początku maja. ”Będzie można wypić herbatę, skorzystać z toalety lub schronić się w przypadku zmiany pogody”– mówi dyrektor Kosierb.


Gospodarzem dolnego dysku będzie przedsiębiorca z Karpacza Artur Domański, który dzierżawił restaurację w obserwatorium już wcześniej. Zapowiada, że bar i toalety zostaną otwarte podczas długiego majowego weekendu.

Śnieżka jest głównym celem wycieczek w Karkonoszach. Bywają dni, w które wchodzi na szczyt ok. 10 tysięcy osób.

dscf8038_zmienrozmiary.jpg  img_3051_.jpg  img_3056_zmienrozmiary_1.jpg  

IMGW przygotowuje się do kolejnego remontu obserwatorium. Po katastrofie budowlanej w 2009 roku, kiedy zawalił się górny spodek, szybko go zabezpieczono, by meteorolodzy mogli wrócić do pracy w obiekcie. Później odnowiono dysk średni. Teraz ekipy budowlane mają zająć się dolną częścią obserwatorium. 
 - Planujemy przeprowadzić remont dysku dolnego polegający przede wszystkim na wzmocnieniu i oczyszczeniu konstrukcji stalowej – informują przedstawiciele IMGW.  Ponadto remont przewiduje wykonanie wentylacji, izolacji termicznej, nowej instalacji elektrycznej oraz sanitarnej, a także prac odtworzeniowo – architektonicznych.
 
IMGW poszukuje pieniędzy na remont. Śnieżkę odwiedzili przedstawiciele Banku Światowego, który mógłby przekazać wsparcie. 
 - Chcemy starać się o 2,5 mln zł na remont - wyjaśnia dyrektor wrocławskiego IMGW.  Po zakończeniu prac dolny dysk będzie pełnił też funkcję edukacyjną. Będziemy prezentowali tam historię obserwacji meteorologicznych i informacje przyrodnicze. 

W obserwatorium planuje się też inne zmiany. Z górnego dysku mają zniknąć zatrudnieni tam pracownicy. Ma zastąpić ich automatyczna aparatura pomiarowa. Ludzie mają zostać przeniesieni do stacji w Jeleniej Górze, gdzie będzie znajdowała się stacja serwisująca urządzenia.

Udostępnienie dla turystów dolnego dysku obserwatorium, przywraca Śnieżce (1602 m n.p.m.) jej pierwotne znaczenie jako centralne miejsce turystyczne całych Karkonoszy.
Trzymamy kciuki za terminowe udostępnienie turystom „Śnieżkowych Spodków”.


Materiał żródłowy:
autor: Rafał Święcki

http://jeleniagora.naszemiasto.pl/artykul/obserwatorium-na-sniezce-bedzie-dostepne-dla-turystow,4049557,art,t,id,tm.html

 

Jakie jest Twoje zdanie na powyższy temat?  Zabierz głos w dyskusji. 

blog comments powered by Disqus