Na Rysy po schodach - czy to możliwe?

Najnowsza inwestycja po słowackiej stronie Tatr.

W ostatnich dniach sierpnia na słowackim szlaku na Rysy zamontowano stalowe podesty. W skałach zostały wywiercone otwory, w których na stałe zamontowano metalowe pręty. Do nich przykręcono schody ze stalowej kratownicy. Wcześniej w tym miejscu jedynym ułatwieniem dla turystów były łańcuchy.

Nie wszystkim osobom, które kochają górskie wędrówki taki pomysł przypadł do gustu. Wiele osób twierdzi, że instalowanie podobnych ułatwień zabija prawdziwego ducha górskiej wspinaczki. Niektórzy sądzą, że nie chodzi o ułatwienie dla turystów, ale dla tragarzy (nośiczy), którzy dostarczają prowiant i inne rzeczy niezbędne do funkcjonowania wysokogórskich schronisk. Nad miejscem, w którym zamontowano metalowe schody, nieopodal przełęczy Waga usytuowane jest słynne schronisko Chata pod Rysami..Jest to najwyżej położone schronisko w Tatrach. Leży na wysokości 2250 m n.p.m. Chata czynna jest jedynie w sezonie letnim (od 16 czerwca do 31 października).

Wiele razy wchodziłem z przyjaciółmi na Rysy od słowackiej strony (ostatnie przejście 22.08.2015 r. i dalej na polską stronę do Morskiego Oka). Na słowackim szlaku sztuczne ułatwienia (łańcuchy) przydają się jedynie przy mokrej, śliskiej skale lub przy oblodzeniu. Szlak na Rysy zaliczany jest do średnio trudnych i przy dobrych warunkach pogodowych sztuczne ułatwienia są naprawdę zbędne.

4_55.jpg  5_52.jpg  2_60.jpg

10_37.jpg  9_44.jpg  11_36.jpg

   7_45.jpg  6_50.jpg  8_44.jpg


Materiały źródłowe:

http://fakty.interia.pl/galerie/swiat/stalowe-schody-na-rysy-zdjecie,iId,2147397,iAId,213364

http://podroze.onet.pl/aktualnosci/kontrowersyjna-decyzja-na-rysy-mozna-wejsc-schodami/ev98zv

https://www.facebook.com/warunki/?fref=ts „Aktualne warunki w górach” - Schody w drodze na Rysy

Jakie jest Twoje zdanie na powyższy temat?  Zabierz głos w dyskusji. 

blog comments powered by Disqus