"Nasz Poradnik" - Dekalog Górskiego Turysty, bezpieczeństwo i pogoda na szlaku.


„Nasz poradnik” - to wiedza niezbędna zarówno na etapie planowania wycieczki (trasy, przejścia), jak również podczas marszu, wejścia na szczyt, jak i zejścia.

Ideą przewodnią poradnika jest bezpieczeństwo w górach.

Tutaj znajdziesz „dekalog turysty górskiego”, w którym jest 10 przykazań w opraciu o które zrealizujesz swój plan i szczęśliwie, bezpiecznie wrócisz na kwaterę.  

Bezpieczeństwo w górach to wiedza z zakresu wzywania pomocy oraz postępowania w razie zaistnienia wypadku, czy to z Twoim udziałem, czy udziałem innego turysty, któremu znając stosowne zagadnienia będziesz mógł oclaić życie lub zdrowie.

Duży zasób wiedzy znajdziesz w zakładce o pogodzie: jak ją przewidzieć, oznaki zapowiadające dobrą i złą pogodę, co zrobić w przypadku załamania się pogody, kiedy jesteś jeszcze wysoko na grani. Opisane są ciekawe zjawiska pogodowe charakterystyczne dla gór, jak np. inwersja.

Ponadto przedstawiamy praktyczne informacje na temat podstawowego sprzętu i wyposażenia, przez zasady poruszania się w skalistym terenie na szlaku, po kilka uwag z zakresu ochrony przyrody i środowiska.

Na terenie Słowacji szlaki turystyczne są sezonowo zamykane. Aby ustrzec się konsekwencji prawno - finansowych (straż TANAP-u, karze niefrasobliwych turystów mandatami), umieściliśmy wykaz szlaków zamykanych w okresie od 1 listopada do 15 czerwca zarówno w Tatrach Wysokich jak i Tatrach Zachodnich. Również w polskich Tatrach zamykane są niektóre odcinki szlaków – też znajdziesz je w zakładce. 

Zamieszczamy na stronie szczegółowe informacje o potrzebie posiadania stosownego „ubezpieczenia do gór” po słowackiej stronie Tatr. Zapewnią Ci one nie tylko bezpieczeństwo ale uchronią Twój portfel przed sporym wydatkiem w przypadku, gdyby Horska Zahranna Służba (słowacki odpowiednik TOPR) udzieliła Ci pomocy.

Ponadto prezentujemy wiele innych informacji teoretycznych i praktycznych, by bezpiecznie móc realizować swoje plany i marzenia o podboju gór.


  To trzeba wiedzieć - ważne i praktyczne informacje: transport (kolejki), ciekawe zjawiska itp.

Zakładka dostarcza informacji i wiadomości niezbędnych do planowania wypraw. Znajdziesz tutaj wiedzę z zakresu komunikacji w polskich i słowackich Tatrach, czym i gdzie można dojechać, aby z jednej strony skrócić sobie drogę, z drugiej zaś jak ją urozmaicić poprzez wybranie jednego z prezentowanych przez nas wariantów.

Tutaj znajdziesz dużą ilość ciekawostek, o których niewiele pisze się na innych stronach w sieci. Staramy się rzetelnie, w oparciu o źródła, które zawsze przytaczamy, przybliżymy Wam zagadnienia, które miały, mają i będą mieć wpływ na turystykę w Tatrach i nie tylko, bo docelowo mamy zamiar opisać inne góry.

Wielka Kalamita – huragan z 2004 roku, który nieodwracalnie zmienił wygląd tatrzańskich lasów u naszych południowych sąsiadów, opis niespotykanych w polskich Tatrach tragarzy (nosiczy) to kolejne z naszych aktualnych zakładek, których będzie ciągle przybywać i będą to same ciekawostki.

Oczywiście jesteśmy otwarci na Wasze opinie i propozycje, jeżeli macie coś ciekawego do pokazania i opisania z czym spotkaliście się na tatrzańskich szlakach, napiszcie, prześlijcie, a najciekawsze z nich opublikujemy.