Schronisko górskie PTTK na Hali Kondratowej.

telefon: 18 20-15-214

www.kondratowa.com

     

Początki schroniska sięgają 1910 roku, kiedy to Jerzy Uznański postawił schron narciarski. W 1911 roku wynajęty przez ZON (Zakopiański Oddział Narciarski).
W 1913 roku schron został zburzony przez lawinę. W 1933 roku góral Jan Polak postawił tu nielegalnie swoje schronisko, które zyskało dużą popularność wśród turystów i narciarzy. Pracowały tu obie córki właściciela, obie bardzo piękne, które stały się dodatkowa atrakcją dla odwiedzających schronisko panów. Jednym z nich był lotnik wojskowy pochodzący z Warszawy, który tuż przed wojną ożenił się z jedną z nich i zabrał do stolicy. W czasie wojny pilot zaginął (po wojnie odnalazł się w Anglii, ale do kraju nie wrócił), a jego żona wraz z małym dzieckiem przedostała się z powrotem w Tatry i w schronisku na Polanie Kondratowej przeżyła całą okupację. Schronisko to zostało po II wojnie światowej rozebrane.


Obecne schronisko powstało w 1948 roku z rozbudowy przez PTT (Polskie Towarzystwo Tatrzańskie) wzorowej bacówki, wzniesionej w latach 1936-37. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili tu placówkę straży granicznej.
 W 1950 roku powiększono je o dodatkowe skrzydło. W dniu 26 kwietnia 1953 roku miało miejsce groźne zdarzenie – zwaliła się turniczka pod granią Długiego Giewontu i w postaci lawiny złomów i kamieni runęła w stronę schroniska. Dwa głazy zatrzymały się w pobliżu schroniska, jeden z nich ważył około 70 ton, trzeci – 30 tonowy wbił się w narożnik jadalni.

W 1994 roku TPN wyposażył schronisko w norweską biologiczną oczyszczalnię ścieków. Schronisko latem obsługuje głównie turystów zmierzających w kierunku Giewontu i Czerwonych Wierchów a zimą głównie narciarzy.
Od początku istnienia schroniska gospodarzy w nim rodzina Skupniów. W latach 1947-1980 kierował schroniskiem Stanisław, znany zawodnik narciarski i olimpijczyk.

Od 23-08-2009 schronisko nosi imię Władysława Krygowskiego, działacza turystycznego, znawcy Karpat i autora licznych przewodników.

Dojazd, dojście:

·         z Zakopanego, z dworca autobusowego busem do Kuźnic, skąd szlakiem niebieskim obok hotelu górskiego na Kalatówkach lub z jego pominięciem (od rozdroża dołem) - 1 godzina 20 minut.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze w okolicy:

·         wejście na Giewont – narodową górę Polaków, szlak niebieski - 2 godziny;

·         wejście na Przełęcz pod Kopa Kondracką szlak zielony - 1 godzina 20 minut, skąd można iść w kierunku na Czerwone Wierchy szlak czerwony około 2 godzin do Ciemniaka lub na Kasprowy Wierch przez Goryczkowe Czuby szlak czerwony  - 1 ¾ godziny, jest to szlak graniczny.

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami:

·         do schroniska – hotelu górskiego na Kalatówkach, szlak niebieski - ½ godziny;

·         do górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu szlak zielony, potem szlak czerwonyrazem 3 godziny;

·         do herbaciarni na Polanie Strążyskiej, szlak niebieski na Wyżnią Przełęcz Kondracką - 1 godzina 25 minut, skąd szlak czerwony do Doliny Strążyskiej - 1 ½ godziny, przeważnie łączony z wejściem na Giewont, co wydłuża go o 1 godzinę.


Zdjęcia zrobione przez nas podczas licznych wędrówek: