Zamkovského chata (Schronisko Zamkowskiego)


Telefon:+421 52 4422636
Tel. kom. +421 905 554471

www.zamka.sk
zamka@zamka.sk

     

Schronisko znajduje się pod górną granicą lasu w dolnej części Doliny Zimnej Wody (Malá Studená dolina), na szlaku do Doliny Pięciu Stawów Spiskich.

Schronisko zbudował w latach 1942-43 znany taternik i przewodnik słowacki węgierskiego pochodzenia Štefan Zamkovský (István Zamkovszky), znany wśród polskich taterników, z którymi się wspinał, między innymi ze Stanisławem Motyką i Janem Sawickim.

W czasie II wojny światowej schronisko użyczało schronienia prześladowanym, politycznym uciekinierom, partyzantom i żydowskim rodzinom. W 1948 roku schronisko zostało upaństwowione i przejęte przez KSTL (Klub Słowackich Turystów i Łyżwiarzy), a prawowity właściciel skazany na banicję opuścił Tatry. W 1951 roku schronisko przejęte przez Slovakotour, otrzymało imię bohatera ZSRR, kpt. Jana Nálepki (Nálepkova chata), dowódcy czechosłowackiego oddziału na Ukrainie, który z Tatrami nie miał nic wspólnego. W 1988 roku przeprowadzono gruntowny remont, w pobliżu uruchomiono niedużą elektrownię wodną oraz przywrócono pierwotną nazwę. W 1992 roku schronisko powróciło w ręce rodziny Zamkowskich, tzn. do wnuka Stanisława Tichego. Pierwotny właściciel – Stefan Zamkowski w 1952 roku przeprowadził się z rodziną do Banskiej Szczawnicy gdzie zmarł 15 maja 1961 roku. Członkowie Górskiego Pogotowia nadali mu „In memoriał” srebrną odznakę Przewodnika I klasy Górskiego Pogotowia. Od 1996 schronisko prowadzi Jana Kalinčiková, który w 2003 roku odkupił budynek od prawowitych właścicieli.

Dojazd – dojście:

· samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ do Starego Smokowca skąd na Hrebienok (Siodełko) – szlak zielony – 1 godz. i dalej – szlak czerwony – 1 godz.;

· ze Starego Smokowca można wjechać kolejką na Hrebienok (Siodełko) 7 min. skąd – czerwony szlak – 1 godz.;

· samochodem, autobusem komunikacji SAD lub kolejką TEŻ do Tatrzańskiej Łomnicy skąd na Polanę Kamzik – szlak niebieski – 2 ¼ godz. i dalej – szlak czerwony – ¾ godz.

Ważniejsze atrakcje turystyczno – krajoznawcze:

· przejście do Doliny Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina) – szlak zielony;

· przejście Doliną Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina) do Doliny Pięciu Stawów Spiskich (Kotlina Piatich spišských plies) – szlak zielony – 1 godz. 40 min;

· Olbrzymi Wodospad (Obrovský vodopad) – szlak czerwony – 20 min.;

· przejście do Łomnickiej Doliny, nad Łomnicki Staw – szlak czerwony – 1 godzina.

Znakowane przejścia do okolicznych schronisk:

· do Téryho chata (Schronisko Téry’ego) – szlak zielony – 1 godz. 40 min;

· do Bilίkova chata (Schronisko Bilίka) – szlak czerwony – do Polany Kamzik - ½ godz. skąd – szlak zielony – ½ godz.;

· do schroniska Skalnatá chata (Łomnickie Schronisko) – szlak czerwony – 1 godz.